• خانه
  • شرکت زیست فناوری کارا
  • hama

شرکت زیست فناوری کارا

شرکت صنایع زیست فناوری کارا-کیبکو(سهامی خاص) با هدف تولید فرآورده های بیوتکنولوژی، به عنوان حاصلخیز کننده های طبیعی خاک و سموم بیولوژیک ،درسال 1384 تاسیس شد. سهامداران شرکت متشکل از گروه بخش خصوصی و گروه شرکت گسترش صنعت غلوم زیستی (وابسته به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ) میباشد.

اهداف پروژه تولید کود های بیولوژیک :

-احداث بخش تولید کننده کود های بیولوژیک 

-تولید و پخش محصولات بیولوژیک در داخل و خارج کشور

-بهبود استاندارد ها برای محصولات بیولوژیک و کنترل کیفی 

-توسعه تکنولوژی تولید و ارتقاکمی و کیفی تولیدات 

-انتقال تکنولوژی به متقاضیان تولید صنعتی فرآورده های بیوتکنولوژی

در این شرکت ، دانش فنی فناوری تولید ، مربوط به محققین شرکت و دستگاه های بکار گرفته شده مطابق با آخرین تکنولوژی های روز دنیا است. با توجه به تحریم های شدید علیه ایران در زمینه تجهیزات تولید فرآورده های بیولوژیک ، مراحل طراحی و ساخت بیوآکتورها کاملا در داخل کشور و بدون استفاده از هرگونه اعتبارات ارزی و وابستگی به خارج از کشور توسط محققین و متخصصین داخلی اجرا شده است . به طوری که در این مسیر به دانش فنی طراحی و ساخت بیوآکتورهایی تا ظرفیت 1500 لیتر با سیستم کنترل PLC شده ایم . در حال حاضر 9 بیورآکتور با حجمهای 40 تا 1500لیتر به صورت تمام اتوماتیک در خط تولید این شرکت در حال کار می باشد. همچنین ما با تکیه بر توانایی های متخصصین و کارشناسان خود در عرضه بیوتکنولوژی صنعتی ،محصولاتی با کیفیتی برتر از استاندارهای جهانی و بهتر و ارزانتر از محصولات موجود در بازار های بین المللی ،در جهت ارتقاء سلامت مردم و حفاظت از منابع آنها، گسترش تولید محصولات ارگانیک  و حفظ محیط زیست ارائه می دهیم. 

این تکنولوژی پس از سالها تحقیق با اختراع تکنولوژی تولید کود بیولوژیک از منبع باکتری ازتو باکتر کروکوکوم ایرانی آغاز شد. ثبت این تکنولوژی به عنوان اختراع به شماره 29243 مورخ 1382/8/30 در اداره ثبت شرکت و مالکیت صنعتی جمهوری اسلامی ایران انجام شد. 

این کارخانه در سال 1388 توسط وزیر صنایع و معادن جمهوری اسلامی ایران و جمعی از مسئولین کشور به طور رسمی افتتاح گردید. 

به طور کلی این شرکت جهت تعدیل مضرات زیست محیطی و اقتصادی کاربرد کود ها و سموم شیمیایی اقدام به تدوین تکنولوزی جدید جهت تولید کود ها و سموم شیمیایی کرد  . محصولات تولید شده دارای بالاترین کیفیت نسبت به استاندارد های جهانی و همچنین سایر محصولات موجود در بازار های جهانی می باشد. این محصول از طریق بهبود کیفیت خاک و رعایت بهداشت مواد غذایی و ایمنی محیط زیست و همچنین کاهش مصرف کود ها  و سموم شیمیایی حداقل تا 50% می گردد. از آنجایی که محصولات تولیدی این شرکت می تواند جایگزین چند کالای استرانژیک (کود شیمیایی نیتروژنه و فسفانه و تعدادی از سموم شیمیایی گردد) علی القاعده مشتری عمده و اساسی کود و سموم بیولوژیک وزرات کشاورزی و کشاورزان کشورها می باشد. 

بخش های مختلف شرکت صنایع زیست فناوری کارا بدین ترتیب است: 

سالن تولید ،سالن بسته بندی و توسعه، اتاق انکوبیشین (اتاق گرم )، انبار نگهداری محصول ، سالن تهیه و آماده سازی کریر، انبار مواد اولیه تولید ، تاسیسات ،، اتاق کنترل ، آزمایشگاه نحقیق و توسعه R&D ، بخش اداری، حسابداری و کتابخانه 

به طور خلاصه مزیت های نسبی تکنولوژی و تولید فرآورده های بیولوژیک در شرکت صنایع زیست فناوری کارا :

عدم استفاده از هرگونه اعتبار ارزی 

طراحی و ساخت کلیه بیوراراکتور ها و سایر تجهیزات خط تولید توسط متخصصین شرکت 

اثبات توانمندی های داخل کشور در حوزه تکنولوژی هی پیشرفته 

کسب اعتبار در راه اندازی صنایع پیشرفته در کشور به کمک متخصصین و امکانات داخلی 

عدم وابستگی در مرحله بعد از بهره برداری و تهیه مواد اولیه به خارج از کشور 

دستیابی به دانش فنی ساخت خط تولید فرآورده های بیولوژیک در داخل کشور 

بخش های مختلف شرکت صنایع زیست فناوری کارا 

1. سالن تولید

تجهیزات تولید اعم از سه ست فرمانتور (با حجم های 30 تا 1200 لیتر )، سه مخزن استریل و تلقیح کریر مایع و جامد تاسیسات تولید (شامل سیستم تهیه آب گرم،آّ مقطر گیری، سیستم هوای استریل و هوای فشرده و تابلوهای برق مربوطه در این سالن قرار دارند. 

2. سالن بسته بندی و توسعه 

دستگاه های بسته بندی محصور شده در اتاق تمیز. 

3. اتاق انکوبیشین (اتاق گرم) 

جهت نگهداری محصولات تولیدی بلافاصله پس از تولید در دمای مشخص و به مدت معلوم می باشد. 

4. انبار نگهداری محصول 

برای این بخش سالنی در نظر گرفته شده است که محصولات تولیدی بعد از طی دوره انکوبیشن تا زمان عرضه در این انبار نگهداری می شوند. 

5. سالن تهیه و آماده سازی کریر

در این سالن تجهیزات و فضای در نظر گرفته شده شامل سیستم خشک کن مواد اولیه کریر جامد، سیستم توزین پودر جامد، سیستم آسیاب چکشی، سیستم کنترل دانه بندی و سیلوهای مجهز به سیستم توزین برای نگهداری مواد اولیه کریر ( تا در زمان نیاز به مخازن استریل جهت اختلاط و استریل انتقال یابند می باشد. 

6.انبار و مواد اولیه تولید

جهت نگهداری مواد اولیه مورد نیاز برای تولید کود بیولوژیک و محصول تولیدی از انبار استفاده می شود. 

7. تاسیسات 

این واحد تولیدی برای تامین خدمات جانبی تجهیزات خط تولید نیاز به ماشین آلات و تجهیزاتی خاص دارد. تاسیسات بخار، هوای فشرده استریل، سیستم تامین آب گرم و برج خنک کننده در این بخش تعبیه شده است. 

8. اتاق کنترل 

در این اتاق کلیه مراحل تولید، تاسیسات و پروسه آماده سازس کریر و ...کنترل می شود.در واقع کلیه دستگاه ها و تجهیزات تولید مجهز به کنترل PLC و تمام اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک هستند که توسط اپراتور ها یا اپراتور های مستقر در اتاق کنترل کلیه مراحل (از بارگیری سیلوهای نگهداری مواد اولیه کریر تا بسته بندی محصولات تولیدی به طور دقیق کنترل می شود. 

9. آزمایشگاه تحقیق و توسعه R&D 

کلیه مراحل جداسازی و آزمون های زیست سنجی باکتری های تثبیت کننده نیتروژن و حل کننده فسفات مورد استفاده توسط این شرکت جهت تولید محصولات خود ، در آزمایشگاه R&D , واقع در محل کارخانه انجام شده است و علاوه بر این دائما کیفیت محصولات در ساز و کارهای تعریف شده در آزمایشگاه های مجهز شرکت مورد بررسی و کنترل قرار می گیرد. 

بعد از طی مراحل بالا و اطمینان از اثربخشی باکتری های مورد استفاده در تثبیت بیولوژیک نیتروژن یا حل کننده فسفات در شرایط آزمایشگاه گلخانه و مزرعه آزمایشی متعلق به کارخانه ، پروسه صنعتی شدن تولید محصول طراحی و آغاز به کار می کند. در این آزمایشگاه کلیه آزمایشات فرمولاسیون محیط کشت صنعتی ، کریر مایع و جامد انجام می پذیرد. 

به طور کلی این آزمایشگاه دارای کادری متخصص در زمینه بیولوژی خاک ، میکروبیولوژی زیست شناسی و بیوتکنولوژی می باشد و علاوه بر این مجهز به کلیه دستگته های لازم جهت آزمایشات تخصصی لازم می باشد. 

10. بخش اداری 

شامل واحد بایگانی ، دفتری و کتابخانه 

محصولات تولیدی شرکت صنایع زیست فناوری کارا 

کودهای بیولوژیک و تقویتی 

اگرچه سه چهارم هوا را نیتروژن تشکیل می دهد، اما این عنصر قبل از آنکه بتواند وارد پیکر گیاه شود و یا توسط گیاه مورد استفاده قرار گیرد، باید با عناصر دیگری چون هیدروژن ، کربن و اکسیژن ترکیب شود. این عمل تثبیت نیتروژن نامیده می شود. عدم موجودی کافی نیتروژن در خاک شایع ترین عامل محدود کننده رشد و باروری گیاهان است. نتیروژن موجود در اتمسفر به دو صورت وارد خاک می شود. که عبارتند از روش سنتز و روش بیولوژیک . فعالیت تثبیت بیولوژیک نیتروژن تنها در میکرو ارگانیزم انجام می گردد. 

به طور کلی این کود های بیولوژیک تولیدی این شرکت،به عنوان حاصلخیز کننده خاک برای انواع محصولات زراعی و باغی در کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد و دارای میلیارد ها باکتری از تو باکتر و آزوسپیریلوم یا آزوررایزوبیوم به عنوان تامین کننده نیتروژت، همیار با ریشه گیاه می باشد. وجود جمعیت کافی از این باکتری ها در محیط ریشه گیاه باعث تثبیت 30 تا 40 کیاوگرم نیتروژن در هر فصل کشت میشود. در مجموع مصرف این کود ها بیولوژیک باعث 50 تا 60 در صد صرفه جویی در مصرف کودهای نیتروژنی می شود. این باکتریهای برای کسب انرژیی احتیاج به منبع کربن آسان تجزیه شونده دارند و بدلیل ترشح این گونه ترکیبات از ریشه ،تجمع و تکثیر این باکتری ها در منطقه رایزوسفر ریشه بیشتر از سایر مناطق در خاک می باشد و در این شرایط گروهی از این باکتری ها به کمک سیستم آنزیمی خود اقدام به تثبیت نیتروژن می کنند . در این حالت بدون اینکه باکتری همیار (Associative) و گیاه مستقیما از یکدیگر تغذیه می کنند وابسته به هم می باشند که اصطلاحا به این رابطه سیستم همیاری گفته می شود. 

علاوه بر این، این باکتری ها با تولید مواد محرک رشد گیاه مانند هورمون های اندولاسیداستیک ،جیبرلین،ویتامین های گروه ب و مواد ضد قارچی به رشد گیاه سرعت می بخشند. این باکتری ها به طور طبیعی در خاک های دنیا وجو دارند اما جمعیت آنها برای استفاده کشاورزان و باغداران کافی نمی باشد. محصول کم نظیر شرکت صنایع زیست فناوری کارا تامین کننده میلیاردها باکتری مفید و موثر به عنوان کارخانه های نیتروژن مورد نیاز برای گیاهان می باشد. این باکتری ها علاوه بر تثبیت نیتروژن موجود در اتمسفر هوا، ساختار خاک را بهبود بخشیده و سلامت سیستم ریشه را بدون آسیب به آن کنترل می کند. 

کودهای بیولوژیک شرکت کیبکو با نام های کود بیولوژیک نیتروکارا، نیتروکارا طلایی و فسفو نیتروکارا به عنوان جایگزینی برای کودهای شیمیایی نیتروژنه است و برای استفاده در کشاورزی با هدف حفظ محیط زیست و تامین سلامت انسان و دام مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور کلی کودهای بیولوژیک نیتروکارا، نیتروکارا طلایی و فسفو نیتروکارا با کیفیتی بالتر از استانداردهای جهانی از قبیل استاندارد سازمان خوار بارو کشاورزی ملل متحد (FAO) در زمینه تولید کودهای بیولوژیک، در حال تولید می باشد که از جمله این موارد جمعیت بالای باکتری در هر گرم یا هر میلی لیتر از محصول، زمان ماندگاری بالای و اثر بخشی بالا می باشد که با توجه به برتری این محصول از لحاظ استاندارد تولید توانایی بالقوه بالایی جهت رقابت با محصولات مشابه در بازارهای جهانی را دارد.

مزایای کاربرد کودهای بیولوژیک شرکت صنایع زیست فناوری کارا
حفظ و توسعه باروری خاک به موازات افزایش حاصلخیزی خاک

جلوگیری از ایجاد آلودگی خاک و منابع آب های سطحی و زیر زمینی به عنوان مهمترین منابع تولید توسط ترکیبات باقیمانده ناشی از مصرف کودهای شیمیایی

جلوگیری از توسعه بیماریهای ناشی از مصرف آب و محصولات آلوده به ترکیبات نیتروژنه ای که در اثر کاربرد کودهای شیمیایی به ویژه کودهای نیتروژنه ایجاد می شوند. (سرطان دستگاه گوارش و متهمو گلوبینیا از این دسته بیماری ها به شمار می روند.)

کاربرد حجم کمتری از کود بیولوژیک (تا 100 درصد) خود به تنهایی می تواند عامل موثری در ارتباط با صرفه جویی در هزینه های حمل و نقل، انبار داری و توزیع محسوب می شود.

هر بطری از این کودها جایگزین حد اقل 100 تا 150 کیلوگرم کود شیمیایی اوره و علاوه براین 50 کیلو گرم سوپر فسفات تریپل با استفاده از فسفو نیتروکارا می باشد.

 

آفت کش ها و قارچ کش های بیولوژیک
سموم بیولوژیک تولیدی این شرکت حاصل جداسازی و تولید صنعتی میکرو ارگانیسم های باکتریایی و قارچی می باشد که قادرند بین 50 تا 100 درصد برخی از آفات و بیماریهای مهم گیاهان را کنترل کنند.

سموم بیولوژیک نیز عوامل بیولوژیکی هستند که به طور طبیعی قادر به کنترل آفات، حشرات و عوامل بیماریزای گیاهی می باشند. این محصولات بیولوژیک نیز هیچ گونه آلودگی شیمیایی ندارند و به محیط زیست، گیاهان و دیگر موجودات آسیبی نمی رسانند. میکرو ارگانیسم های به کار رفته در این محصولات با تولید مواد ضد قارچی، ضد میکروبی و یا مضر برای آفات خاص، به مقابله با عوامل بیماریزای گیاهی و افات مضر کمک می نماید.

 

مزایای کاریرد سموم بیولوژیک شرکت صنایع زیست فناوری کارا
100% ارگانیک

بی خطر برای انسان، گیاهان و محیط زیست

فاقد اثرات سوئ بر روی میکرو ارگانیسم های غیر هدف، حشرات و گیاهان

فاقد هر گونه اثرات سمی بر روی انسان و دام

فاقد پسماندهای سمی مانند سموم شیمیایی در زمان رشد گیاه و بعد از برداشت محصول

بعد از برداشت و در زمان انبارداری سبزی، صیفی و میوه جات قابل استفاده است

با افزایش دفعات استفاده از این محصول در طی دوره رشد گیاه کنترل آفت و بیماری نیز افزایش می یابد و بدون اینکه به گیاه آسیب برسد.

عدم ایجاد مقاومت برای آفات و بیماریها

حمل ونقل و انبارداری آسان

هزینه ارزان

استفادهآسان

نشانی

قزوین خیابان سپه روبروی مسجد شیخ الاسلام

شرکت مهندسی کشاورزی خزانه ای (صحرا)

 فکس:5582-3356-028

 تلفن:3006-3355-028

 تلفن:5611-3357-028

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تمامی حقوق متعلق به این شرکت می باشد